Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁE BŁOTA Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina Sicienko Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat Gorzowski Powiat Pilski

Związek Miast i Gmin Nadnoteckich

powrót do strony głównej

Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia w latach 2000- 2010

Sprawozdanie merytoryczno – finansowe z działalności ZWIĄZKU w roku 2009 - 
rozszerzone o podsumowanie dziesięciolecia działalności Stowarzyszenia.  
 
 
        My miasta i gminy Rzeczypospolitej Polskiej leżące nad rzeką Noteć, zebrane w Nakle nad Notecią oświadczamy uroczyście, że wolą naszą jest powołać Stowarzyszenie miast i gmin naszych pod nazwą „Związek Miast i Gmin Nadnoteckich” dla realizacji programu „Przywrócić Noteć miastom i gminom oraz ich społeczeństwom.”
                                                                                 Akt założycielski, 21 stycznia 2000 r.
 
        Tak było na początku naszej drogi w kwestiach związanych z żeglownością rzek i przygotowań infrastruktury. Akt założycielski Związku Miast i Gmin Nadnoteckich podpisany został w roku 2000, w Nakle nad Notecią przez ośmiu delegatów, reprezentujących samorządy gminne: miasto i gmina BARCIN- Marian Jachimowicz, gmina SANTOK- Stanisław Chudzik, gmina INOWROCŁAW- Tadeusz Kwiatoń, miasto i gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ- Tadeusz Sobol, miasto i gmina DREZDENKO- Jan Kuchowicz, miasto i gmina KRZYŻ WLKP.- Zygmunt Jasiewicz, miasto CZARNKÓW- Grzegorz Kaźmierczak, gmina DRAWSKO- Marek Tchórzka. Zebranie założycielskie prowadził Tadeusz Sobol- delegat miasta i gminy Nakło nad Notecią. Funkcję Sekretarza pełnił Piotr Gondek. Powołano wówczas Komitet założycielski, którego zadaniem było zarejestrowanie Stowarzyszenia. W skład komitetu weszli delegaci ww. samorządów, zarazem członkowie i sygnatariusze Porozumienia na lata 2000- 2020 „Przywrócić Noteć miastom i gminom oraz ich społeczeństwom,” którzy zobowiązali się do współpracy na rzecz poprawy stanu infrastruktury Noteci. Procedura rejestracji zajęła prawie pół roku, co nie zmienia faktu, że powstała jedna z pierwszych organizacji w regionie Doliny Noteci, która szeroko postrzega problem rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych w Polsce. 
        Staramy się godnie reprezentować gminy nadnoteckie, położone przy dwustukilometrowym odcinku rzeki Noteć (od Santoka do Inowrocławia), lub w jej dorzeczu. Podejmowane wspólnie inicjatywy służą w szczególności rozwijaniu turystyki wodnej na Noteci, do której ta „naturalna i niezwykła” rzeka ze swoimi krajobrazami oraz zabytkowymi śluzami jest wprost stworzona. 
        Najpierw przystąpiliśmy do opracowania strategii naszego działania. Opracowaliśmy „Program Rozwoju Produktu Turystycznego oraz Kreacja Marki dla Gmin Nadnoteckich” przy pomocy Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki S.A. w Warszawie, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Gospodarki.  W opracowaniu tym znaleźli się ówcześni członkowie Związku: gmina Inowrocław, gmina Rojewo, gmina Złotniki Kujawskie, miasto i gmina Barcin, miasto i gmina Łabiszyn, miasto i gmina Nakło nad Notecią, miasto Czarnków, miasto i gmina Wieleń, gmina Drawsko, miasto i gmina Drezdenko, gmina Stare Kurowo, gmina Santok. W ramach przyjętej Strategii ustaliliśmy jakie usługi mają być wspólne dla wszystkich, m.in. usługi portowe, przystanie kajakowe, sporty motorowodne, turystyka aktywna. Natomiast najważniejsze dla nas zadanie, a mianowicie nasze projekty inwestycyjne, w tym budowane przystanie i stanice żeglugi śródlądowej na szlaku mają stanowić „bramy” do innych atrakcji dostępnych w gminach. Równolegle rozwijane są inne produkty turystyczne – wyróżniające gminy i typowe dla nich produkty turystyczne. 
        Wspólne przedsięwzięcia mają na celu wspieranie samorządów w działaniach zmierzających do przywrócenia żeglowności Noteci, jej infrastruktury komunikacyjnej, turystycznej, rekreacyjnej i sportowej. Przynależność do Związku to również prowadzenie wspólnej polityki na rzecz poprawy środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego obszaru zlewni rzeki Noteć.
        Członkowie Związku mają świadomość, że wdrażana strategia rozwoju turystycznego gmin nadnoteckich musi być wkomponowana w koncepcję kompleksowej ochrony wód Noteci. Problematyką z tego zakresu zajęła się w ramach programu „TERAZ NOTEĆ”- Wyższa Szkoła Środowiska w Bydgoszczy (czł. wspierający), która realizuje program w systemie modułowym, prowadząc m.in. badania jakości śródlądowych dróg wodnych (rz. Gąsawka, inne dopływy Noteci) oraz wspierając nasze samorządy w potrzebach edukacyjnych ( mając na uwadze zapisy Dyrektywy Wodnej ).
        Działamy na terenie województw: kujawsko- pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego. Związek realizuje swoje zadania w oparciu o statut i regulaminy oraz roczne plany działania i założenia budżetowe.
        Stowarzyszenie mające ówczesnych 8 delegatów (założycieli) już po dziesięciu latach stanowi grono 19 członków, w tym (członków zwyczajnych): gmina BARCIN, miasto CZARNKÓW, gmina DRAWSKO, gmina STARE KUROWO, miasto i gmina UJŚCIE, miasto i gmina DREZDENKO, gmina INOWROCŁAW, miasto i gmina KRZYŻ WLKP., miasto i gmina WIELEŃ, gmina ZŁOTNIKI KUJAWSKIE, miasto i gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ, gmina NOWA WIEŚ WIELKA, gmina SANTOK, miasto i gmina PAKOŚĆ, gmina ZWIERZYN; (członków wspierających): Żegluga Bydgoska Sp. z o.o. w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Środowiska w Bydgoszczy, Fundacja „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią; oraz (członka honorowego): Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią.  
        W analizowanym okresie minionej dekady również członkami zwyczajnymi Związku były samorządy gminne: miasto i gmina ŁABISZYN, gmina ROJEWO, miasto i gmina SZAMOCIN.
        W okresie minionej dekady Walne Zebranie Członków, będące najwyższą władzą Stowarzyszenia obradowało 18 razy:
I Walne Zebranie - Nakło nad Notecią (statek szkolny „Wł. Łokietek”), 23 czerwca 2000 r. 
II Walne Zebranie- Nakło nad Notecią, 04 października 2000 r.
III Walne Zebranie- Nakło nad Notecią, 29 marca 2001 r.
IV Walne Zebranie - Nakło nad Notecią, 28 listopada 2001 r.
V Walne Zebranie- Barcin, 09 maja 2002 r.
VI Walne Zebranie- Czarnków, 06 lutego 2003 r. 
VII Walne Zebranie- Czarnków, 08 kwietnia 2003 r.
VIII Walne Zebranie- Zwierzyn, 21 listopada 2003 r.
IX Walne Zebranie- Bydgoszcz, 24 marca 2004 r.
X Walne Zebranie- Santok, 08-09 czerwca 2004 r.
XI Walne Zebranie- Złotniki Kujawskie, 18 marca 2005 r.
XII Walne Zebranie- Drawsko, 16 marca 2006 r.
XIII Walne Zebranie- Minikowo, 08 lutego 2007 r. 
XIV Walne Zebranie- Pakość, 22 listopada 2007 r.
XV Walne Zebranie- Krzyż Wlkp., 17 marca 2008 r.
XVI Walne Zebranie- Drezdenko, 05 grudnia 2008 r.
XVII Walne Zebranie- Nakło nad Notecią, 10 marca 2009 r.
XVIII Walne Zebranie - Barcin, 11 grudnia 2009 r.
        Mając zatem na uwadze, że właśnie jesteśmy na „półmetku” naszych zamierzeń związanych z realizacją Porozumienia na lata 2000- 2020 „Przywrócić Noteć miastom i gminom oraz ich społeczeństwom” a za sukcesami stoją ludzie, tak jak za dokonaniami Związku - stoją DELEGACI, przypomnijmy ich w dniu obchodów dziesięciolecia istnienia Związku. 
        Podczas I Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 23 czerwca 2000 r. w Nakle nad Notecią dokonano wyboru pierwszych władz Stowarzyszenia. 
        Zarząd Związku ukonstytuował się w składzie: 
        1. Jan Kuchowicz- Prezes (delegat miasta i gminy Drezdenko)
        2. Tadeusz Sobol- V-ce Prezes (delegat miasta i gminy Nakło n. Notecią)
        3. Stanisław Chudzik- Sekretarz (delegat gminy Santok)
        4. Piotr Waśko- Członek (delegat miasta i gminy Wieleń)
        5. Tadeusz Kwiatoń- Członek (delegat gminy Inowrocław)
        Komisja Rewizyjna:
        1. Marian Jachimowicz- Przewodniczący (delegat miasta i gminy Barcin)
        2. Zygmunt Jasiewicz- Z-ca przewodniczącego (delegat miasta i gminy Krzyż Wlkp.)
        3. Franciszek Strugała- Członek (delegat miasta Czarnków)
        Z uwagi na wybory samorządowe, które odbyły się w listopadzie 2002 roku (po raz pierwszy w historii działalności Związku doszło do zmiany władz po upływie kadencji władz, pokrywającej się z kadencją rad miast i gmin). VI Walne Zebranie Członków, które odbyło się 6 lutego 2003 r. w Czarnkowie dokonało wyboru następujących delegatów do władz Stowarzyszenia.   
        Zarząd Związku ukonstytuował się w składzie: 
        1. Franciszek Strugała- Prezes (delegat miasta Czarnków)
        2. Piotr Centała- V- ce Prezes (delegat miasta i gminy Nakło n. Notecią)
        3. Stanisław Chudzik- Sekretarz (delegat gminy Santok)
        4. Marek Tchórzka- Skarbnik (delegat gminy Drawsko)
        5. Tadeusz Kwiatoń- Członek (delegat gminy Inowrocław)
        6. Roman Cholewiński- Członek (delegat miasta i gminy Drezdenko)
        Komisja Rewizyjna:
        1. Zbigniew Stochaj- Przewodniczący (delegat miasta i gminy Wieleń)
        2. Błażej Mielcarek- Z-ca przewodniczącego ( delegat gminy Rojewo )
        3. Marian Pupel- Członek (delegat gminy Stare Kurowo)   
Podczas IX Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 24 marca 2004 r. w Bydgoszczy dokonano wyborów uzupełniających do Komisji Rewizyjnej w wyniku, których delegat gminy Złotniki Kujawskie- Henryk Styrna został wybrany członkiem ww. komisji.   
Po raz kolejny wraz z upływem kadencji dokonano wyboru do władz Stowarzyszenia, podczas XIII Walnego Zebrania Członków w Minikowie k/Nakła n. Not. w dniu 9 lutego 2007 r. 
        Zarząd Związku ukonstytuował się w składzie: 
        1. Franciszek Strugała- Prezes (delegat miasta Czarnków)
        2. Zenon Grzegorek- V-ce Prezes (delegat miasta i gminy Nakło n. Not.)
        3. Stanisław Chudzik- Sekretarz (delegat gminy Santok)
        4. Marek Tchórzka- Skarbnik (delegat gminy Drawsko)
        5. Michał Pęziak- Członek (delegat gminy Barcin)
        6. Andrzej Wiśniewski- Członek (delegat gminy Zwierzyn)
        Komisja Rewizyjna:
        1. Zbigniew Stochaj- Przewodniczący (delegat miasta i gminy Wieleń)
        2. Jolanta Korbik- Z-ca przewodniczącego (delegat miasta i gminy Krzyż Wlkp.)
        3. Wiesław Własak- Członek (delegat gminy Stare Kurowo)
        4. Wiesław Kończal- Członek (delegat miasta i gminy Pakość)
Kreatywnie i z należytą starannością nasi Delegaci sprawowali i nadal sprawują powierzone im funkcje we władzach Stowarzyszenia. 
W minionym okresie pożegnaliśmy kol. dr Romana Cholewińskiego- Burmistrza Drezdenka, który zmarł 16 września 2009 r., będąc delegatem w Związku. Zapamiętamy go jako delegata zawsze życzliwego działaniom naszego Stowarzyszenia, który był członkiem Zarządu Związku w latach 2003- 2007. 
        Delegatami w Związku są również przedstawiciele członków wspierających działalność naszego Stowarzyszenia, których również pozwolę sobie dzisiaj przypomnieć, a są nimi: 
1) Henryk Łepek- Prezes Żeglugi Bydgoskiej Sp. z o.o. w Bydgoszczy,
2) Edward Ossowski- V-ce Prezes Żeglugi Bydgoskiej Sp. z o.o. w Bydgoszczy
3) prof. Barbara Kowalkowska- Rektor Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy, 
4) prof. Józef Wiśniewski- Prorektor Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy, ( obecnie emerytowany pracownik Uczelni ) 
5) Ryszard Kamiński – prezes Fundacji „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią, 
oraz Członek Honorowy Związku- Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, reprezentowany przez delegatów: Rafała Woźniaka- Dyrektora ZSŻŚ w Nakle nad Notecią oraz kpt. Grzegorza Nadolnego ( kpt. statku szkolnego „Wł. Łokietek”, komandor „Flisów Noteckich”). 
        Wśród osób (nie będących członkiem Związku) ale jednak od początku wspierających nasze działania jest również Pani Wiesława Krupińska- przedstawiciel Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (Lider Projektu „Rozbudowa Strategii ZMiGN”).    
        Z pracami naszego Stowarzyszenia wiąże się także dziesięcioletnie funkcjonowanie dwuosobowego Biura Związku (dyrektor i księgowa). Wszelkie sprawy naszych rozliczeń pozostają w kompetencjach Księgowej Związku- Jolanty Maślanki, która nas wspiera od początku istnienia Związku. Natomiast sprawy biura prowadzi osoba zatrudniona na stanowisku- Dyrektor Biura. Od 2000 r. do poł. 2005 roku dyrektorem był kol. Piotr Gondek, a następnie przez okres pół roku w ramach umowy na zastępstwo kol. Rafał Leppert. W kolejnych latach na to stanowisko Zarząd powołał - Hannę Forbrich, którą w czasie absencji chorobowej ( 2007 rok ) zastępował kol. Radosław Janecki.
        Podobnie jak nasi delegaci we władzach Związku i pozostali delegaci, również członkowie wspierający i honorowy, tak i wszyscy dotychczasowi pracownicy Biura mocno angażowali się w działalność Stowarzyszenia. Wszystkim Państwu pragnę serdecznie podziękować w imieniu obecnego Zarządu Związku.  
        Słowa podziękowań należą się również tym z Państwa, którzy nam od wielu lat pomagacie z racji pełnionych funkcji w „branży,” w pewien sposób związanej z rozwojem turystyki (wodnej) i rozwiązywaniem problemów rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych. Okazuje się, że przez tych 10 minionych lat znaleźliśmy wielu zaufanych przyjaciół i sympatyków naszej organizacji. 
        Do tych osób z pewnością zaliczymy dzisiaj naszych partnerów polskich i zagranicznych, zdobytych dzięki udziałowi w projekcie unijnym „InWater- Wykorzystanie Śródlądowych Dróg Wodnych dla Rozwoju Regionalnego” (Baltic Sea Region INTERREG III B), realizowanego w latach 2006- 2007, którego Liderem była Politechnika Gdańska. Pomagali nam wówczas Prof. Adam Bolt, dr Marzena Wójcik oraz dyrektor administracyjny mgr Elżbieta Latocha- Gątarek. Doświadczenia wypracowane wspólnie w programie bałtyckim były znaczącym krokiem w kierunku zagospodarowania nabrzeży w naszym regionie. W ramach projektu opracowaliśmy dokumentację dotyczącą budowy przystani i stanic wodnych na Noteci („ekspertyzy zewnętrzne”), powstała sieciowa koncepcja współpracy gmin nadnoteckich, wypracowaliśmy jednolity system oznakowania śródlądowych dróg wodnych na odcinku polskim E 70 (w tym noteckiego szlaku wodnego- tablice informacyjne z piktogramami i planami miast), uczestniczyliśmy w ukierunkowanej promocji szlaku o zasięgu międzynarodowym. Za udział w projekcie „InWater” (akronim) otrzymaliśmy w roku 2008 prestiżową „Nagrodę Przyjaznego Brzegu,” przyznawaną podczas Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Rekomendował nas do tego tytułu kol. Mirosław Czerny- Sekretarz Jury Konkursu. 
        Tak się składa, że mamy w gronie osób nas wspierających dwóch tegorocznych laureatów „Nagrody Przyjaznego Brzegu”, a mianowicie kpt. Grzegorza Nadolnego nagrodzonego za organizację „Flisów Noteckich” oraz prof. Zygmunta Babińskiego nagrodzonego za organizację konferencji – Rewitalizacja Śródlądowych Dróg Wodnych- szansą rozwoju regionów (Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Serdecznie gratulujemy, jak również wszystkim pozostałym laureatom tego konkursu w latach poprzednich. 
        Dziesięć lat istnienia Związku skłania do refleksji i podsumowań. Był to z pewnością dla nas czas wytężonej pracy. Zostaliśmy wysłuchani z naszym „głosem w sprawie Noteci” i z upływem lat z coraz większym bagażem doświadczeń staliśmy się partnerem, z którym nie obawiają się podjąć współpracy Urzędy Marszałkowskie, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w całym obszarze Doliny Noteci oraz Uczelnie, czy inne organizacje działające w regionie na rzecz podnoszenia znaczenia śródlądowych dróg wodnych. Dzisiaj, co szczególnie dla nas ważne, partnerami do rozmów są m.in. przedstawiciele Marszałków Województw- pełnomocnicy ds. MDW E 70. Warto zaznaczyć, że nasze zamierzenia inwestycyjne zostały ujęte w Regionalnych Programach Operacyjnych Województw i dzięki wysoko punktowanym w „Turystyce” – projektom budowy przystani wodnych - mają ogromne szanse być realizowane przy wsparciu z Europejskiego Funduszu Regionalnego na lata 2007-2013. 
        W związku z tym w końcu realizowane są inwestycje dla ożywienia obszarów położnych wzdłuż rzek, tworzących „Wielką Pętlę Wielkopolsko- Kujawsko- Pomorską- Lubuską (Warta, Noteć, Kanał Bydgoski, Kanał Notecki, jez. Gopło, Kanał Ślesiński).  Jeśli chodzi o notecki szlak wodny wpisujący się w tą drogę wodną- „pętlę” (690 km) to w ramach projektów gmin członkowskich Związku będą realizowane ze środków WRPO na lata 2007- 2013 następujące inwestycje- budowa przystani wodnej w Czarnkowie, w Ujściu, w Drawsku (wygrane konkursy) oraz z projektu kluczowego dla woj. kujawsko- pomorskiego- „Budowa przystani wodnej w Nakle nad Notecią.” Powstanie także przystanek wodny we Wrzeszczynie w ramach konkursu „Wielkopolska Odnowa Wsi.” Sukcesywnie realizowane są także „małe projekty” na szlaku. Należy też przypomnieć o pięknie zagospodarowanym nabrzeżu Noteci w Santoku, wykonanym przez tą gminę już kilka lat temu.
        Szereg działań złożyło się na ten swego rodzaju sukces – jakim jest etap realizacji ww. projektów, wspólnie nazywanych projektami dotyczącymi „Aktywizacji Wielkiej Pętli Wielkopolski.” 
        Z pewnością duże znaczenie miało tutaj nasze ukierunkowane działanie wyznaczone przez plany strategiczne. Równolegle staraliśmy się działać na dwóch szlakach wodnych - „WPW,” E 70. Byliśmy mocno aktywni w wyrażaniu opinii branżowych podczas różnego rodzaju tematycznych spotkań, konferencji, sympozjów, warsztatów, poświęconych zagadnieniom rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Staraliśmy się poszukiwać nowe obszary do współpracy i partnerów, szczególnie w sprawach promocji regionu.
W minionym okresie zawarte zostało Porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Nadnoteckich z siedzibą w Pile ( 2003 rok). 
        Związek wydał już kilkanaście tysięcy planów „Szlakiem Noteci” (cztery edycje), za każdym razem aktualizując posiadane dane i pokazując duży potencjał rozwojowy gmin nadnoteckich. Uczestniczyliśmy w przedsięwzięciu multimedialnym – wydanie przewodnika „nie tylko dla wodniaków” wraz z insertem filmu o „WPW.” Zarówno autorzy przewodnika (Mirosław Słowiński, Grzegorz Nadolny), jak również insert na płycie- film Joanny i Tadeusza Litowczenko z TV ASTRA Poznań zostali nagrodzeni za realizację tego przedsięwzięcia promocyjnego, a my jesteśmy dumni, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tym projekcie. Podobnie jak w kolejnym nagraniu filmu pt. „Dolina Noteci,” autorstwa Tadeusza Litowczenko. 
        Z naszym udziałem powstały także artykuły promocyjne w wielu branżowych wydawnictwach i publikacjach samorządowych, w tym jubileuszowych.
        Od dziesięciu lat członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczą w organizowaniu postojów w gminach nadnoteckich, dla wodniaków podczas „Flisów Noteckich,” dorocznego „Święta Noteci,” czy letnich rejsów po Noteci. Związek organizował spacery po Noteci dla grup zorganizowanych i osób prywatnych z zaangażowaniem pracowników gminnych i miejskich Domów Kultury. Braliśmy udział w konkursach m.in. na „Najlepszą destynację turystyczną EDEN”, w Konkursie o Nagrodę Przyjaznego Brzegu, sami również ogłaszaliśmy konkursy: np.: dla dzieci i młodzieży na opracowanie logo ZMiGN (konkurs plastyczny w roku 2002) i dla studentów na prace dyplomowe w związku z realizacją projektu „Rozbudowa Strategii ZMiGN” (w roku 2008).  
        Generalnie wszystkie nasze plany długo- i krótkoterminowe były sukcesywnie omawiane podczas posiedzeń Zarządu Związku, które odbywały się przynajmniej raz na kwartał (również w formie głosowania telefonicznego kiedy chodziło o nasze partnerstwo w projekcie unijnym), oraz dwukrotnie w roku odbywały się posiedzenia Komisji Rewizyjnej. Również dwa razy obradowała Komisja Statutowa, która dokonała stosownych zmian Statutu, szczególnie pod kątem wykreślenia zapisu dotyczącego możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez Stowarzyszenie. Aktualnie obowiązuje Statut uchwalony po zmianach ( stan na dnia 17 marca 2008r.). Protokoły z odbytych posiedzeń są do wglądu w Biurze Związku, które w roku 2005 zostało przeniesione z siedziby Stowarzyszenia w Nakle nad Notecią do Wielenia.    
        Ponadto protokoły z posiedzeń, dokumenty regulaminowe oraz najważniejsze informacje na bieżąco publikujemy na stronie www.rzekanotec.pl, którą posiadamy od roku 2005. Strona rozbudowana została w roku 2008 m.in. o wersje językowe (ang., niem., ros.), a aktualnie jest modernizowana w nowym systemie CMS.   
        Zacieśnianie szeroko zakrojonej współpracy gmin nadnoteckich, scalane od dziesięciu lat przez Zarząd Związku i Biuro, wydaje się być dobrze obranym kierunkiem naszej działalności. Szczególnie jeśli chodzi o Urzędy Marszałkowskie i zainteresowane powiaty oraz decydentów zarządzającymi wodami na obszarze naszego działania. Bardzo cieszy mas fakt powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych, któremu przewodniczy Senator z Wielkopolski Pan Piotr Głowski. 
        Staramy się przez cały czas budować przyjazny klimat współpracy i zaufania, a także uczestniczyć we wszystkich działaniach i inicjatywach służących ożywieniu rzeki Noteć i przywrócenia jej miastom i gminom nadnoteckim, dla których przez wieki głównym „motorem” rozwoju była rzeka. 
 
        Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu X – lecia działalności Związku, obchodzonego w roku „Turystyki Wodnej” (Zjazd PTTK), jak również z okazji zbliżającego się XX- lecia samorządu gminnego składam przede wszystkim naszym Delegatom i Radom naszych gmin najserdeczniejsze podziękowania za dotychczasową współpracę i życzę wszelkiej pomyślności w nadchodzących wyborach samorządowych. Dziękuję wszystkim osobom i podmiotom, które współpracują ze Związkiem i wspierają go w każdej formie, by poprawiać żeglowność szlaków wodnych i nabrzeżną infrastrukturę, służą promocji idei wykorzystania śródlądowych dróg wodnych dla rozwoju lokalnego. Jest wielu adresatów tych podziękowań i życzeń, poczynając od członków założycieli naszego Stowarzyszenia, władz poprzednich kadencji, Urzędów Marszałkowskich, Starostw Powiatowych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Wyższych Uczelni, parlamentarzystów, partnerów wspólnych działań, innych organizacji i stowarzyszeń zaangażowanych w problem, zaprzyjaźnionych gestorów branży turystycznej w regionie oraz mediów lokalnych. Osobne podziękowania kieruję do osób zarządzających biurem Związku i naszymi finansami. To dzięki ich zaangażowaniu i kreatywności udaje się nam być nie tylko widocznymi na zewnątrz, ale z tak udanym skutkiem realizować nasze zamierzenia.
 
Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w roku 2009 było przedstawione podczas obrad Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 11.12.2009 r. w Barcinie. 
Integralną część niniejszego sprawozdania stanowią zał. dokumenty finansowe.
 
PREZES ZWIĄZKU
/-/ Franciszek Strugała