31. Targi WIATR i WODA 2019
wróc do KalendariumSobota, 2 marca 2019
11.00 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” – Gwóźdź Targów im. Jerzego Fijki oraz nagród za najładniejsze stoisko na Targach WIATR i WODA 2019
11.30 „Największe wyzwania polskiego żeglarstwa w 2019 roku”
Gośćmi będą prezes PZŻ Tomasz Chamera, skarbnik PZŻ Jacek Pietraszkiewicz i dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki
12.00 Wręczenie Nagrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Przyjazny Brzeg”
13.00 „Giżycko 2019 – nowy sezon w śródlądowej żeglarskiej stolicy Polski i 20-lecie Mazury Air Show”
Gośćmi będą burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz i organizator wielkiej imprezy lotniczej Stanisław Tołwiński
13.30 „Gdynia – najważniejsze wydarzenia sportowe i kulturalne morskiej stolicy żeglarstwa w sezonie żeglarskim”. Gośćmi będą przedstawiciele Gdyńskiego Centrum Sportu.
14.00 „Polskie jachty na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020” – Gośćmi będą Prezes PZŻ Tomasz Chamera i Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Sebastian Nietupski.
14.30 Przygotowania do samotnego rejsu non stop dookoła świata w 40. rocznicę rejsu kapitana Henryka Jaskuły
Gościem spotkania będzie Rafał Moszczyński, który przygotowuje się do wielkiego rejsu.
15.15 „Szczecin – żaglowce przy Wałach Chrobrego. Finał The Tall Ships Races 2021”
Gośćmi będą wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska i organizator zlotu Jerzy Raducha
16.00 Wręczenie nagrody Magazynu „Żagle” za Najlepsze Regaty Roku Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w sezonie 2018 i rozstrzygnięcie dorocznego konkursu fotograficznego PPJK
16.30 Prezentacja cyklu regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019. Gościem spotkania będzie organizator imprezy – Maciej Cylupa
17.00 „Czy nurkowanie jest sexy?”
Zaprasza Margita Ślizowska, aktorka, instruktorka nurkowania
sala A
Dzień Kajakarza z Magazynem WIOSŁO
10.30
Przewodnik czy instruktor kajakowy?
Bartosz Sawicki opowie o doświadczeniach z nowym, modułowym systemem szkolenia kadry kajakowej. Prezentacja będzie bazowała na doświadczeniach z pilotażowych szkoleń, które odbyły się w zeszłym roku w Drzewicy i Tomaszowie Mazowieckim.
11.30 Zmiany w systemie szkoleń PZKaj oraz programy upowszechniające kajakarstwo realizowane przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich Polskiego Związku Kajakowego
Elżbieta Jaworska – Wiceprzewodnicząca Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj – przedstawi proponowane zmiany w systemie szkoleń Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj oraz programach realizowanych przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich, w tym dotowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
12.00
Wyprawa rzeką Río Marañón
Marek Mazur przybliży szczegóły wyprawy płynącą w Andach Peruwiańskich rzeką Río Marañón, która posiada źródła na wysokości ok. 4300 m, a po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.
13.00
Dwoje na bezludnej wyspie – rzecz o kajakarstwie romantycznym
O doktorze i Pimpie, magii wiślanych wysp w świetle księżyca, pikantnej tajemnicy Biebrzy oraz o wiciu gniazda na Bugu i weselu na bezludnej wyspie. O urokach i skutkach pływania we dwoje opowiedzą Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński.
13.30 50. wydanie Magazynu Kajakowego WIOSŁO
Wszystko zaczęło się w roku 2002. Ten mały jubileusz niech będzie pretekstem do przedstawienia historii Magazynu i ludzi go tworzących.
14.00
Dookoła Szkocji
O krainie klifów, jaskiń, bram i tuneli skalnych oraz jak sobie radzić z pływami opowie Piotr Opacian.
15.00 Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019
Uczestnicy wyprawy przypomną postać Aleksandra Czekanowskiego i jego pionierskich odkryć z końca XIX w., jak również przybliżą aspekty związane z samymi przygotowaniami do kajakowej wyprawy, która wyruszy w połowie czerwca.
15.30 Ekspedycje (bardzo) lokalne Sudawców
Hubert i Miłosz Stojanowscy opowiedzą o działaniach związanych z jeziorami i rzekami Suwalszczyzny. Ojciec i syn od lat udowadniają, że ciekawe projekty można robić nawet w miejscu swojego zamieszkania. Ich ostatni pomysł to: „26 jezior. Kajakami Północy po wodach Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.
16.15 Sardynia – Karaiby Europy
Agata Nowak i Marek Werner z WAKK „Habazie” pokażą, że wcale nie trzeba wydać fortuny, żeby spędzić niezapomniany urlop na Sardynii. Opowiedzą o pływaniu w lazurowej i niesamowicie przejrzystej wodzie, spaniu na pięknych i pustych plażach oraz zwiedzaniu jaskiń dostępnych jedynie od strony morza.
16.45 Raja Ampat Kayaking Project
Dagmara i Leszek Jureccy opowiedzą o zakończonej zaledwie dwa tygodnie temu wyprawie kajakowej Raja Ampat Kayaking Project. Wspólnie z 4-letnią córką, przez ponad miesiąc, eksplorowali kajakami modułowymi indonezyjski archipelag, składający się z ponad 1500 różnych wysp, rozlokowany przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Posłuchamy też o snorkelingu na rafie, eksploracji nieodkrytych jaskiń oraz noclegach na bajecznych plażach pod rozgwieżdżonym niebem.
17.15 Babajaki
Gdzie kucharek sześć – tam nie ma co jeść. Tak mówi przysłowie… a co jeśli kucharek jest 12,a na dodatek pojechały razem na kajaki? Wtedy mamy mieszankę wybuchową, która najczęściej wybucha śmiechem. Ten wyjazd, to nic innego jak Babajaki!
sala B1
10.30 Podstawy nawigacji elektronicznej
Jak bezpiecznie nawigować wykorzystując wszystkie dostępne nowinki techniczne. Mapy elektroniczne, programy nawigacyjne, GPS, AIS, urządzenia mobilne.
Zaprasza kapitan jachtowy i motorowodny Grzegorz Pawlak, eNavigare.pl
12.00 Szkolenia żeglarskie na przestrzeni ostatnich 50 lat. Prowadzący: Tomasz Lipski, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Żeglarskich ISSA
13.00
„Wyznania egzaminatora Yachtmasterów”, spotkanie z Tomem Cunliffe’em – brytyjskim żeglarzem i dziennikarzem z 50-letnim doświadczeniem pod żaglami, instruktorem i egzaminatorem Royal Yachting Association, związanym z legendarnym magazynem żeglarskim „Yachting Monthly”.
Zaprasza Wydawnictwo Nautica
14.00 Co zrobić, by polskie brzegi stały się bardziej przyjazne?
– spotkanie z laureatami Nagrody „Przyjazny Brzeg”
sala B2
15.00 IT Cup
Pierwsze Międzynarodowe Żeglarskie Mistrzostwa Branży Teleinformatycznej w Klasie Puck, 6-9 czerwca 2019 roku w Pucku.
sala C - Podwodna Przygoda
10.30 „Nie tylko o podwodnym Palau”. Anna Sołoducha, niepoprawna optymistka, zawsze uśmiechnięta, eksploratorka oceanów kawałek po kawałku (Nurgres)
11.15 Archeolodzy podwodni opowiedzą o magicznym jeziorze Majów Peten Itza, gdzie przez miesiąc prowadzili badania odkrywając zatopione tajemnice tej starożytnej kultury, Mateusz Popek, Magdalena Krzemień, Sebastian Lambert, Małgorzata Mileszczyk, Iga Snopek, Jakub Maciejewski (Nurgres)
12:00
O podziemiach Budapesztu, hydrotermalnych jaskiniach oraz o Molnar opowie Cezary Abramowski, pasjonat nurkowań technicznych i jaskiniowych (Nurgres)
12.45 „Warszawa da się kochać” czyli o nurkowaniu w Polsce i na świecie (Projekt START)
13.05 „Twój pierwszy raz pod wodą” czyli jak zacząć, czy wiek i zdrowie są ważne, czy są warunki wstępne (Projekt START)
13.25
„Z kim, jak i gdzie” czyli jak świadomie wybrać kurs – co to są federacje nurkowe, czym się różnią, standardy szkoleniowe, instruktorzy (Projekt START)
13.40 „Prezentacje FEDERACJI”, które mają stoiska na Targach (Projekt START)
15:00
„O fotografii makro w swoim wydaniu – czyli jak zrobić zdjęcie 4mm krewetki i 4 metrowego krokodyla” opowie Jakub Degee, zdobywca międzynarodowych nagród za zdjęcia rekinów (Nurgres)
15:45
Do świata swobodnego pływania pod wodą zabierze nas Agnieszka Kalska, która opowie jak to jest nur„Najciekawsze eksploracje jaskiniowe z różnych zakątków świata” O początkach nurkowania tatrzańskiego opowie Krzysztof Starnawski (Nurgres) nurkować na wstrzymanym oddechu (Nurgres)
16:30
Najciekawsze eksploracje jaskiniowe z różnych zakątków świata” O początkach nurkowania tatrzańskiego opowie Krzysztof Starnawski (Nurgres)
Źródło: www.wiatriwoda.pl