Strategia Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich na lata 2021 - 2030
zobacz wszystkie aktualnościWalne Zebranie Członków Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, zwołane przez Prezesa Zarządu Sławomira Napierała, Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, 28 grudnia 2021 roku (online) podjęło roczne uchwały kierunkowe - w sprawie przyjęcia budżetu Związku oraz planu działania. Zaplanowano, m.in. kontynuację i rozwijanie rozpoczętych w latach poprzednich projektów, a także wzmacnianie wszelkich inicjatyw zmierzających do rozwoju śródlądowych dróg wodnych.
Jednak najważniejszy punkt obrad dotyczył dyskusji nad nowym programem działania Związku i przyjęciem Strategii Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich do roku 2030. Delegaci jednogłośnie podjęli Uchwałę Nr 6/XL/2021 Walnego Zebrania Członków Związku Miast i Gmin Nadnoteckich w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Nowa strategia powstała w latach 2000- 2021 na zlecenie ZMiGN. Wykonawcą jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner z/s w Cieszynie. Opracowanie "Strategia Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich na lata 2021 - 2030" zastąpiło dotychczasową strategię - "Program Rozwoju Produktu Turystycznego oraz Kreacja Marki dla Gmin Nadnoteckich."
Delegaci Związku wyznaczyli zakres najbliższych działań organizacji, postanawiając przyjąć następujący plan działania Związku Miast i Gmin Nadnoteckich z/s w Nakle nad Notecią na rok 2022:
1. Wdrażanie Strategii Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich.
2. Upowszechnianie informacji o potencjale śródlądowych dróg wodnych w regionie w ramach kontynuacji Porozumienia o współpracy Marszałków Województw w związku z rewitalizacją i rozwojem Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 na odcinku polskim.
3. Rozwijanie współpracy w zakresie rozwoju i promocji turystyki wodnej w regionie z Zarządcami Dróg Wodnych, Urzędami Wojewódzkimi, Urzędami Marszałkowskimi przy uwzględnieniu kierunków rozwoju i działań zmierzających do skutecznej poprawy żeglowności rzek i kanałów.
4. Udział w pracach Zespołu ds. Promocji Turystyki Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie w Warszawie.
5. Udział w pracach Zespołu ds. Żeglugi Śródlądowej i Turystyki Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.
6. Kontynuowanie współpracy samorządowej w zakresie organizacji wydarzeń promocyjnych: kalendarz "Dzieje się w Dolinie Noteci!", "Święto Noteci", spływy kajakowe, rejsy spacerowe po Noteci, inne.
7. Kształtowanie postawy współodpowiedzialności członków organizacji za umiejętne planowanie, zagospodarowanie i korzystanie z dróg wodnych śródlądowych w obszarze oddziaływania Związku Miast i Gmin Nadnoteckich.
8. Uczestniczenie w wydarzeniach branżowych: targach, konferencjach, warsztatach, konsultacjach.
9. Pobudzanie aktywności samorządów różnych szczebli dla dobra mieszkańców obszarów nadwodnych miast, gmin i powiatów nadnoteckich oraz większego zainteresowania Notecią wśród turystów. Rekomendowanie i patronat.
10. Propagowanie oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
11. Realizacja przyjętych założeń budżetowych.
Pierwszy punkt planu pracy odnosi się do zadania pn. Wdrażanie Strategii Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Wykonanie uchwał powierza się Zarządowi Związku Miast i Gmin Nadnoteckich.
Udostępnienie informacji:
Hanna Forbrich, Biuro Związku
Miast i Gmin Nadnoteckich