2019 ROKIEM LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ 100 lat Ligi Morskiej i Rzecznej 1918 - 2018
zobacz wszystkie aktualności
2019 ROKIEM LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ
100 lat Ligi Morskiej i Rzecznej 1918 - 2018
Uchwałą z dnia 12 grudnia 2018 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Projekt dokumentu został wniesiony przez grupę senatorów z Parlamentarnego Zespołu do Spraw Rozwoju Dróg Wodnych w uznaniu zasług organizacji i stulecia jej istnienia.
W działania Ligi zaangażowanych jest dziś 50 tysięcy osób – mówił do parlamentarzystów prezes LMiR kapitan Andrzej Królikowski – Chcemy budować Polskę morską. To przeświadczenie otrzymaliśmy od pionierów w osobach kontradmirała Kazimierza Porębskiego, Antoniego Garnuszewskiego, Mariusza Zaruskiego. To ci ludzie byli filarami budowy Polski morskiej. Nie możemy zapominać o Eugeniuszu Kwiatkowskim, który dawał podwaliny nie tylko do budowy Okręgu Centralnego, ale i zagospodarowania naszego brzegu morskiego. Chciałbym skorzystać z okazji i złożyć Państwu serdeczne życzenia, ale również Polsce, narodowi polskiemu i wszystkim, którzy morze znają i chcą się go trzymać. „Trzymajmy się morza” – ta myśl Stanisława Staszica jest do dziś myślą przewodnią Ligi Morskiej i Rzecznej.
Liga Morska i Rzeczna jest organizacją społeczną, która za swoje najważniejsze cele wyznaczyła:
· rozwijanie świadomości morskiej społeczeństwa polskiego,
· propagowanie tradycji marynarki wojennej i handlowej, marynarzy śródlądowych,
· działanie na rzecz umocnienia patriotyzmu, podtrzymywania tradycji narodowych,
· "pielęgnowanie polskości",
· działanie na rzecz rozwoju marynarki wojennej,
· upowszechnianie kultury morskiej, turystyki wodnej i sportów wodnych,
· propagowanie rozwoju żeglugi morskiej i rzecznej,
· prowadzenie współpracy z Polakami na uchodźstwie.
źródło: lmir.pl
Udostępnienie informacji: ZMiGN, Dyrektor Biura Hanna Forbrich
W roku 1996 z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej został opracowany "Memoriał w sprawie wód polskich," który zawierał opis zagrożeń i zaniedbań w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego kraju, gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej, energii odnawialnej, czystości wód polskich oraz turystyki i sportów wodnych. W odpowiedzi na apel skierowany przez Ligę Morską i Rzeczną do wszystkich samorządów w Polsce o współdziałanie i wsparcie inicjatywy przywrócenia rzek ich społeczeństwom powstał Związek Miast i Gmin Nadnoteckich w Nakle nad Notecią.