Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁE BŁOTA Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina Sicienko Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat Gorzowski Powiat Pilski

Wystawa w stulecie Ligi Morskiej i Rzecznej w Senacie

zobacz wszystkie aktualności

21 listopada 2018 r. w Senacie wicemarszałek Maria Koc otworzyła wystawę „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli «Trzymajmy się morza!»”. Wicemarszałek podziękowała Lidze za jej działalność na rzecz Polski, za to, że tuż po odzyskaniu niepodległości Liga popularyzowała dostęp naszego kraju do morza, zabiegała o budowę portu w Gdyni, uświadamiała polskiemu społeczeństwu korzyści płynące z dostępu do morza i dla rozwoju kraju.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych Jerzy Wcisła powiedział, że wystawa na 23 planszach prezentuje historię Ligi. Podkreślił,  że te dokonania są wielkie; w czasie pokoju uczyła co to znaczy być krajem morskim, zabiegała o budowę portu w Gdyni, a dziś pracuje na rzecz  rewitalizacji dróg wodnych w Polsce. Powiedział, że zespół parlamentarny zabiega o to, by Senat rok 2019 ogłosił Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Ekspozycja towarzyszyła posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych.

1 października 2018 r. Liga Morska i Rzeczna obchodziła 100. rocznicę swojego powstania. Wystawa, przygotowana przez Ligę Morską i Rzeczną oraz Akademię Marynarki Wojennej, przybliża działalność Ligi, w tym formy wychowania morskiego, a także sylwetki jej działaczy i symbolikę, współdziałanie z Marynarką Wojenną RP. Ukazuje wkład Ligi Morskiej i Rzecznej w kształtowanie morskiej świadomości Polaków oraz rolę gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Liga Morska i Rzeczna to jedna z największych organizacji społecznych przedwojennej Polski. Funkcjonując pod różnymi nazwami – wspierała rozwój gospodarski morskiej, wydawała czasopisma, zbierała fundusze na dozbrajanie marynarki. W 1939 roku należało do niej około miliona członków. Po wojnie uległa marginalizacji i weszła w skład Ligi Przyjaciół Żołnierza. Reaktywowana została w 1980 roku. 


Źródło: www.senat.gov.pl